"Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім беру бөлімінің Ивановка ауылының бастауыш мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Начальная школа села Ивановка отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области"

СоцСети

    

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Сынып сағаты " табиғатты қорғау - біздің міндетіміз."

30.09.2024

Мақсаттар:

экологиялық мәдениетті, жауапкершілік сезімін қалыптастыру.
Тапсырмалар:

табиғатқа ұқыпты қарауға тәрбиелеу;
оқушылардың ойлауын дамыту, салыстыруға, жалпылауға, байқауға үйрету;
мұғалім мен білім алушылар арасында ізгі ниет атмосферасын құру.
Сабақ барысы

1. Ұйымдастырушылық сәт.

- Қайырлы күн. Отырыңыз.

Күн сайын, әрқашан, барлық жерде

Сабақтарда, ойында

Қатты, анық сөйлеңіз

Және тыныш отырыңыз.

 2. Тақырып қою

 Туған табиғатты жақсы көріңіз – 

Көлдер, ормандар мен өрістер.

Өйткені бұл сенімен бірге біздікі

Мәңгілік Туған жер.

Онда сен екеуміз дүниеге келдік,

Біз онымен бірге тұрамыз.

Сонымен, адамдар, бәрі бірге болайық

Біз оған мейірімді боламыз.

 

 - Біз не туралы сөйлесеміз деп ойлайсыз? (Табиғат туралы)

- Біз табиғатты қалай қорғау керектігін айтамыз!

- Табиғат дегеніміз не?

Табиғат-бізді қоршап тұрған барлық нәрсе. (Аспан, ағаштар, өзендер, құстар)

3. Тақырып бойынша әңгіме 

- Бізге су не үшін керек деп ойлайсыз? 

1. Адамдарға ішу үшін.

2. Балықтар, өмір сүру үшін.

3. Суда балқытуға болады.

 - Неге ағаштар керек? 

1.     Ағаштар ауаны тазарту үшін қажет.

2.     Өсімдіктер сұлулық үшін қажет.

3.     Біз өсімдіктерді жейміз.

- Бізге ауа не үшін керек? 

1. Бізге өмір сүру үшін ауа қажет.

2. Ауа планетаны ғарыштық қоқыстардан қорғайды.

- Құстар, жануарлар не үшін керек?

1. Жыртқыштар-орман тәртіптері.

2. Жәндіктер зиянкестерді жояды.

3. Олар сұлулық үшін қажет, олар біздің достарымыз.

 - Табиғатты қорғау керек деп ойлайсыз ба? Не үшін?

 - Ал табиғатты қорғау деген нені білдіреді? Енді біз мұны білеміз.

Презентацияны көрсету.

- Қараңызшы, бүгін біз турист Ванямен Бірге туған жерімізде жорыққа шығамыз. Алдымен біз өзен жағасына барамыз. Қараңызшы, қаншалықты әдемі. Ваня қайықпен жүзіп, алма жеп, сумен жуып, қоқысты суға тастады. Ол дұрыс жасады ма? 

Жұмбақтарды болжайық. 

Шалғындағы келесі аялдама. Қараңызшы, қандай сұлулық! Айналасында көптеген гүлдер бар, бірақ балапандары бар ұя. Ваня гүлдердің нарвалын үлкен қапшыққа салды, оны алып жүру қиын, гүлдердің жартысын лақтырды. Мен үйге Балапан алғым келді. Ваня дұрыс жасады деп ойлайсыз ба? 

         Ормандағы келесі аялдама. Ваня от жағып, ағашты қайдан алғысы келді?

Орманда қалай жүру керектігін кім біледі? (Балалардың жауаптары)

Ормандағы мінез-құлық ережелерін анықтау:

- Жануар, адам және өсімдік ауырсынуды сезінеді, естиді, айқайлайды және зорлық-зомбылыққа "наразылық білдіреді". Сіз бен біз не көмектесе аламыз? Біз орманға онсыз кіре алмайтын ережелерді анықтап, еске түсірейік. (Тақтада ормандағы мінез-құлық ережелері бар тақтайшалар бар.)

Біз ормандарды кеспейміз;
Біз шөптер мен Гүлдерді таптамаймыз;
Біз теңіз жануарларын жоймаймыз;
Біз жануарларды ренжітпейміз;
Біз құстардың ұяларын бұзбаймыз;
Біз тоғандарды ластамаймыз;
Ағаштар мен бұталардың бұтақтарын сындырмайық;
Біз көбелектерді, инеліктерді және басқа жәндіктерді ұстамаймыз.

4. Қызыл кітап туралы әңгіме

- Кейбір өсімдіктер мен жануарлар сирек болды. Олар Қызыл кітапқа енгізілген. Балалар, бұл кітап неге осылай аталады?

- Қызыл кітапқа не жазылады?

(Қызыл кітапқа адамды қорғау мен қорғауды қажет ететін барлық өсімдіктер мен жануарлар туралы мәліметтер енгізіледі, әйтпесе олар жер бетінен біржола жоғалып кетуі мүмкін).

- Балалар, сіз Қызыл кітапқа енгізілген кейбір өсімдіктер мен жануарларды білетін шығарсыз. Енді біз оларды еске аламыз.

(Мұғалім өсімдіктер мен жануарлардың суреттерін көрсетеді, ал балалар оларды атайды.)

Қызыл кітап туралы өлең оқу

 - Балалар, "Қызыл кітап"деп аталатын өлеңді тыңдаңдар.

"Қызыл кітаппен"қорғалған
Көптеген сирек кездесетін жануарлар мен құстар,
Өмір сүру үшін кеңістік көп қырлы
Алдағы зарницалардың жарығы үшін.
Шөлдер батылы жетпеуі үшін,
Жандар бос қалмас үшін,
Жануарлар қорғалады,
Жыландар қорғалады,
Тіпті гүлдер де қорғалған.
Қауіптен қорғау керек,
Адамдардың көз алдында қорғау
Тазалық, риясыздық және достық,
Сенім де, мейірімділік те.
Керісінше жұлдызды көк астында,
Өмір бізді тастап кетпеуі үшін,
Бұл кітапқа мыналарды қосыңыз
Барлық ұлттар мен нәсілдердің адамы

5. Талқылауға арналған жағдайлар.

1) Ваня қайықпен жүзіп, алма жеп, сумен жуып, қоқысты суға тастады. Ол скучно болды және қатты музыка шығарды. Ол дұрыс жасады ма?

 2) Ваня гүлдердің нарвалын алып жүруге қиын, гүлдердің жартысын лақтырып тастады. Ұяны көрдім. Мен үйге Балапан алғым келді. Ваня дұрыс жасады деп ойлайсыз ба?

3) Ваня от жағқысы келді, ол отынды қайдан алады? Содан кейін отты қалай сөндіруге болады?

6. Сабақ қорытындысы

Есіңізде болсын.

Балық-су қажет.

Құстарға ауа қажет,

Жануарлар-орман,

Ал адамға табиғат керек!

Оны қорғау-біздің басты міндетіміз. Табиғатты қорғайық. Біздің сабағымыз аяқталды.

Просмотров: 561


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст