"Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім беру бөлімінің Ивановка ауылының бастауыш мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Начальная школа села Ивановка отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области"

СоцСети

    

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Сынып сағаты "Алғыс күні"

28.02.2022

"Алғыс айту күні"

 

Мақсаты:

 

Балаларды Қазақстанда пайда болған жаңа мерекемен таныстыру; "халықтарға Алғыс айту күні"ұғымын тарату

Міндеттері:

- "Алғыс айту күні" ұғымының мағынасын ашу; балаларда бұл ұғымдардың мәдени құндылықтар мен адами қарым-қатынастарды дамыту үшін олардың әрқайсысы үшін маңызды екенін түсінуді қалыптастыру.

-шығармашылық қабілеттерін дамыту, басқаларға және өзіңізге шыдамды болу қабілетін, мәдени және этникалық төзімділік пен ризашылықты дамыту; жалпы мәдени саяси ой-өрісті кеңейту

- балаларды сыныптастарының пікірін тыңдай білуге тәрбиелеу қажеттілігі.

Күтілетін нәтиже:

 

Әркім біледі және түсінеді: "алғыс" сөзі мен түсінігі қойылған сұрақтарға жауап береді, адамның жағымды және жағымсыз қасиеттерін ажырата алады.

Көпшілігі: түсінеді ой пікірлердің көреді өзгерістердің себептері және формулируют қайшылықтар, себебін және салдарын қылықтарының.

Кейбіреулер: олар іс-әрекеттерді талдай алады, алынған ақпаратты талдай және синтездей алады

Негізгі идеялар / тәсіл:

Сыни ойлау әдістері мен тәсілдерін қолдана отырып, диалог процесінде сабақта зияткерлік қабілеттерін дамыту үшін мотивацияны арттыру (оқушы — мұғалім; оқушы-оқушы). Сыни ойлауды дамытуды қабылдауда ойлауды дамыту және талқылау білігі "аялдамамен оқу"

 

Жабдықталған

Мұғалімнің ДК, мультимедиялық жабдықтар, шығын материалдары, сабақ тақырыбы бойынша көрнекілік.

 

 

Сабақ барысы / Мұғалімнің ескертпелері:

Кезең

Уақыты

Мұғалімнің қызметі

Оқушылардың қызметі

Дифферен

циация

А-күшті

В-орташа

С-әлсіз

Бағалау

Ресурстар, жабдықтар, сынып жағдайы

1. Оргмомент

1 мин

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді

Сабаққа дайындығы туралы баяндайды

 

Ауызша бағалау

Оқулық, дәптерлер, маркерлер, интерактивті тақта, Плакаттар

 

 

 

 

 

 

1. Сәлемдесу

1 мин

Мұғалім мен балалар шеңберге шығады. Мұғалім барлық ұлдар мен қыздарға әлемнің әртүрлі елдерінде қабылданған тәсілмен амандасуды ұсынады. Бұл жағдайда мұғалім елді және сәлемдесу формасын атайды. Балалар мұғалім деп аталатын әрекеттерді орындайды:

Қазақстанда бір-біріне қол алысу әдетке айналған;

Италияда-ыстық құшақ.

Бразилияда-бір-бірінің иығына шапалақтау;

Зимбабведе-арқамен ысқылаңыз;

Македонияда-шынтақпен Сәлем;

Никарагуада-бір-бірін иықпен қарсы алыңыз;

у австралиялық аборигенов қабылданды үштік сөзі: хлопнуть в ладони, секіріп қояды, итеріп сынған хип

 

Балалар бір-бірімен амандасады

 

 

А, В-

C-қозғалыстармен сәлемдесу

Ауызша бағалау

 

2. Топтарға бөлу

2 мин

 

Оқушыларды топтарға бөлу.

Карточкалардағы "алғыс", "мереке", "халықтар", "Қазақстан" сөздері, балалар үстелдерге, карточкаларға сәйкес бөлінеді.

 

Балаларға карточкаларды таңдау, топтарға отырғызу

А,В, С - картаны таңдайды, топтарға отырады

 

карточкалар

 

3 .

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау

- Бүгінгі сабақтың тақырыбын топтардың аттарынан анықтаңыз.

- Барлық төрт сөзді бір тақырыпқа біріктіріп көріңіз.

 

1995 жылдың 1 наурызында Қазақстанда Мемлекет басшысы бұл күнді Алғыс айту күні деп жариялауды ұсынды

 

-Бұл мереке бізге не үшін керек деп ойлайсыз?

- Президент мұндай мерекені атап өтуді ұсынған кезде не айтқысы келді?

 

Балалардың жауаптары

 

 

 

 

 

 

 

 

А, В — с-ойланады және жауап береді

 

 

2. Әңгіме өткізілді

1. Мұғалімнің әңгімесі

Мереке

1995 жылғы 1 наурызда Қазақстанда Қазақстан халқы Ассамблеясы құрылды және 2015 жылы Ассамблеяның жиырма жылдығын мерекелеу аясында Мемлекет басшысы бұл күнді Алғыс айту күні деп жариялауды ұсынды, бұл күні ел халықтары бір-біріне және қазақтарға көптеген халықтар елге жер аударылған жылдары төзімділік пен қонақжайлық үшін алғыс білдіре алады.

 

 

 

 

 

2. "Қазақстан халқы Ассамблеясы" бейнеролигін көру

"Қазақстан халқы Ассамблеясы" бейнеролигін көру

 

Ролик бойынша сұрақтар:

- Ассамблея дегеніміз не?

- Қазақстан Республикасында қандай ұлттар тұрады?

- Ассамблея құрудың мақсаты не?

- Мұндай бірлестікті не тәрбиелейді және дамытады?

 

 

Балалардың "Қазақстан Республикасы Халықтарының Ассамблеясы"бейнеролигін көруі

А, - қорытынды жасаңыз

В-сұрақтарға жауап береді

С-қарау

Ауызша мадақтау

 

 

3.

Қазақстан Республикасы халықтарының қауымдастығы туралы әңгіме

Қазақстан халқы Ассамблеясы Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 1 наурыздағы Жарлығына сәйкес Мемлекет басшысының жанындағы консультативтік-кеңесші орган ретінде құрылды.

Қазақстан халықтары Ассамблеясын құру идеясын алғаш рет ел Президенті Н.Ә.Назарбаев 1992 жылы Тәуелсіздіктің бірінші жылдығына арналған Қазақстан халықтарының бірінші форумында айтқан болатын.

Ассамблеяның мақсаттары мен міндеттері, Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 26 сәуірдегі Жарлығымен бекітілген жұмыстың құрылымы мен ұйымдастырылуы .

- республикада ұлтаралық және конфессияаралық келісімді, қоғамдағы тұрақтылықты сақтауға жәрдемдесу;

 

 

 

 

 

 

4.

Дәйек сөз

Сөйлемді оқыңыз:

"Жүрегіңіз ризашылыққа толы болса, кез-келген есік,
жабық болып көрінетін нәрсе сізді таңғажайып ашылуларға әкелуі мүмкін"

 

- Сіз бұл сөздерді қалай түсінесіз?

- Егер сіз жай ғана ризашылық білдірсеңіз, есіктер неге ашылады

Балалар оқиды, болжайды, түсіндіреді

 

 

 

 

 

А, в-болжам жасайды

С-сөздерді оқыңыз

Ауызша бағалау

Парақтардағы, тақтадағы сөздер

 

 

 

 

5.

"Рахмет сізге "постері

- Әр түрлі халықтардың өкілдері ретінде біз бір-бірімізге қалай риза бола алатынымызды ойлаңыз

(бір-біріне шыдамдылық танытқаны үшін, мемлекеттегі мәдениетті түсінгені үшін, бейбітшілікті ортақ күш-жігермен сақтағаны үшін, елімізге қызмет еткені үшін)

Мұны постерде, сөздермен, суреттермен, белгілермен айтыңыз.

 

Балалардың жорамалы

А, В, С-өз пікірін білдіреді

"Жұлдыз"

стикерлер

6. Словарная работа

3 мин

- Ризашылықтың не екенін қалай түсіндіре аласыз?

 

Топтарға тапсырма: "Алғыс" сөзінің әріптерінен мүмкіндігінше жаңа сөздер жасаңыз.

Топтың жауаптарын таныстыру.

Мұғалім таңдайды сөздер: ИГІЛІК, СЫЙҒА тарту, ҚУАНЫШТЫ, АУЫЗ, ЛАД

 

- Бұл сөздерді алғыс ұғымына қалай жатқызуға болады?

 

Мысалы:

Бақытымызға орай, біз не істейміз және сол үшін алғыс аламыз.

Сыйлық-бұл біздің басқа адамдарға жасаған жақсы істеріміз және олар үшін алғыс айтамыз.

РАД — кез-келген адам өз әрекеті үшін алғыс айтуға қуанышты болады, өйткені ол мұны бекер емес деп жауап береді.

Ауыз-біз ризашылық білдіретін құрал.

Бір — біріне ризашылық білдірсеңіз, бейбітшілік, тыныштық пен тыныштық әрқашан болады

 

Алғыс айту ("бата беру" сөзінен) - жасалған жақсылық үшін ризашылық сезімі, мысалы, көрсетілген назар немесе қызмет үшін, сондай-ақ осы сезімді білдірудің әртүрлі тәсілдері

 

Балаларды түсіндіру

 

Ауызша мадақтау

Сарапшылар үшін парақтар, маркерлер, компьютер

 

Сөздерді құрастырыңыз,

сөздердің байланысын ұсыныңыз

 

 

сұрақтарға жауап береді

 

 

 

А-жұмыс, байланыстарды түсіндіруге көмектесу, сөздіктен мағынаны оқу

В-сөздерді құрастыру

С-тыңдау, жазу

 

 

3 Негізгі бөлім

Аялдамалармен оқу.

1. Сюжеттің сюжетін анықтау.

Тақтада тек атауы бар:

"Бір стақан сүт төленді"

- Осы атаумен мәтін не туралы болады?

- Батыр кім?

- Әңгімеде не болады?

2. Мәтін үзіндісін оқу

Мәтінді аялдамалармен оқу

 

 

 

 

 

 

 

Бала аш және жалаң аяқ болды,
Давно ел, кружилась басы.
Есікті қағып, су сұрады, ....

 

- Оны сипаттауға тырысыңыз ба? Неге сіз де ойлайсыз?

- Әрі қарай не болады?

1 аялдама


Бірақ әйел... сүт шығарады!
Және бұл әйнек - қайтадан өмір сүруге күш берді!
Ол сенді-Мейірімділік әлемінде!
Көптеген жылдар өтті…

- Баланың сезімдерін сипаттаңыз.

- Әйелді сипаттаңыз

- Әрі қарай не болады?

2 аялдама

 

…. ол доктор болды.
Оның өмірі баяу жүрді.
Ол әйелді аралап көрді,

- Ол қандай дәрігер болды деп ойлайсыз? Неліктен?

- Ұрлап оқу?

3 аялдама

 

Бір кездері сүт берген нәрсе!
Ол ауыр және ауыр болды!
Оған шұғыл операция қажет!

- Осы сәтте баланың сезімін сипаттаңыз.

- Әрі қарай не болады?

4 аялдама

 

Ол өмір оған спас, барлық күш жалғап,
Мейірімділік өмір сүреді және жеңеді!…
Төлем түбіртегі әкелді,
- Өмір бойы төлеу! — сонда ойладым,

- Операциядан кейін әйел не сезінді?

-Оның төлеуге мүмкіндігі бар ма? Неліктен?

- Әрі қарай не болады?

5 аялдама

 

Балалар әр аялдамадан кейін сұрақтарға жауап береді, ойланып, жағдайды бағалайды, әрі қарай не болатынын болжайды.

 

А, в-кейіпкерлердің іс-әрекеттерін түсіндіреді, түсіндіреді және түсіндіреді

 

С-тыңдайды, көмектеседі

"Жұлдыз" Бағалау

Мәтін үзінділері бар карточкалар

 

 

 


Мен парақты алып, көзіме сенбедім!
Қуаныштан ол жылады!
Шот төленді!
Ол жақын жерде жазды:
"Бір стақан сүт төленді!»

- Ол баланы таныды ма?

- Неге ол жылап жіберді?

- Сіз оқиғаның оқиғаларын болжай алдыңыз ба?

 

 

 

 

 

 

 

2. Физкльтинутка

Сәл отдохнем. Біз біраз демалуымыз керек. Тұрсақ және подвигаемся қазақша. Кейіпкерлер сізге ұсынатын жаттығуларды орындаңыз.

Ұшу музыкаға физикалық жаттығулар жасайды

А,В, с — дене жаттығуларын орындайды

Ауызша бағалау

Музыкалық сүйемелдеу, слайдтар

4.

Практикалық жаттығулар

 

1.

"Мен алғыс айтқым келеді"

 

Практикалық жаттығу " мен алғыс айтқым келеді...»

Сіз ел депутаты екеніңізді елестетіп көріңіз және азаматтарға ел алдындағы жұмысы немесе белгілі бір әрекеттері үшін Алғыс айту құрметіне ие болдыңыз.

- Кімге алғыс білдірер едіңіз? Неліктен?

 

балалар практикалық жаттығулар жасайды

А, В-жауап беріңіз, талқылаңыз, оқыңыз

С-оқиды, тыңдайды

 

Бағалау

"Жұлдыз"

 

 

2. "Бейбітшілік пен ризашылық гүлі"

Просмотров: 316


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст