Мақсаты:
Саналы тәртіпті, мінез-құлық мәдениетін қалыптастыру;
Оқушылардың адамгершілік нормаларына, мінез-құлық ережелеріне сәйкес өзін-өзі ұстау дағдыларын дамыту;
мейірімділік сезімін, жауапкершілік сезімін тәрбиелеу;
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Міне қоңырау соғылды,
Біз сабақты бастауымыз керек.
Тік тұрыңыз, тартыңыз
Және бір-біріңізге күліңіз.
Енді отырыңыз!
Мұғалімнің кіріспе сөзі.
- Сіз студент болу нені білдіреді деген сұрақ туралы ойландыңыз ба?
- Мектеп-біздің екінші үйіміз. Кез-келген үйдің өз ережелері бар, оларды орындау керек. Мектептің де өз ережелері мен тәртібі бар.
- Сабақта не туралы сөйлесеміз деп ойлайсыз?
(Мектептегі мінез-құлық ережелері.)
Бүгін біз мектептегі оқушылардың мінез-құлық ережелерін қайталаймыз, жағдайларды зерттейміз, сіз мінез-құлық ережелерін не үшін сақтау керектігін анықтайсыз.
Бірінші ережені с.Баруздиннің "Алешке қалай үйренуден шаршадым"әңгімесін тыңдау арқылы шығару керек.
Оқиғаны оқу.
Алешка жеті жасқа толды. Ол оқу мен жазуды үйрену үшін мектепке барды.
Мектеп жылы әлі аяқталған жоқ, Алешка қазірдің өзінде оқып, жаза алады, тіпті санай алады. Егер кітап үлкен әріптермен басылса, қағазға сөздер жазылса, сандар қосылса, кітап оқи алады.
Ол бір күні сабақта отырды және кенеттен оқудан шаршағанын сезді. Ол оқи және жаза алады, санай алады, тағы не? Алешка партадан көтеріліп, портфельді алып, шығуға кетті.
- Сен қайда? - деп сұрады мұғалім.
- Үйге! - деп жауап берді Алешка. — Қош бол! - Және кетті.
Үйге келіп анасына айтады:
- Мен енді мектепке бармаймын!
- Ал сен не істейсің?
- Қалай? Жақсы... Мен жұмыс істеймін.
- Кім?
- Кім? Мысалы, сіз сияқты...
Ал алешканың анасы дәрігер болып жұмыс істеді.
— Жарайды, - деп келісті анасы. - Тұмауы бар науқасқа дәрі жазыңыз.
Ал анасы алешкаға рецепттер жазатын кішкене қағаз берді.
- Ал қалай жазуға болады? Қандай дәрі қажет?
— Латын әріптерімен жазу керек, - деп түсіндірді анасы. - Ал қандай дәрі-дәрмекті өзіңіз білуіңіз керек. Сіз дәрігерсіз!
Алешка қағаздың үстінде отырып, ойланып, айтты:
— Маған бұл жұмыс ұнамайды. Мен әкем сияқты жақсы жұмыс істеймін.
- Ал, әке сияқты жүр! - анам келісті.
Әкесі үйге оралды. Алешка-оған.
"Мен енді мектепке бармаймын", - дейді.
- Ал сен не істейсің? - деп сұрады әкесі.
- Мен жұмыс істеймін.
- Кім?
- Сен сияқты, - деді Алешка.
Ал алешканың әкесі "Москвич" машиналары жасайтын зауытта жұмыс істеді.
— Өте жақсы, - деп келісті әкесі. - Бірге жұмыс істейік.
Ол үлкен қағазды алып былай деді:
- Міне, жаңа машинаның суреті. Онда қателіктер бар. Қайсысын қараңыз және маған айтыңыз.
Алешка сызбаға қарады, бұл машина емес, мүлдем түсініксіз нәрсе: сызықтар, көрсеткілер, сандар. Мұнда ештеңе анық емес!
— Мен мұны істей алмаймын! - деді Алешка.
— Сонда Мен Өзім жұмыс істеймін, - деді әкем, - ал сен демаласың!
Алешка ойланып: - мүмкін Мен ертең қайтадан мектепке барамын!
Мұғалім. Неліктен бала мектепке бару керек деп шешті?
- Бұл жағдайдан қандай ереже шығаруға болады? Оны жапырақтарға жазайық.
(Мектеп-біздің жұмысымыз. Жұмысқа жауапкершілікпен қарау керек)
Мұғалім.
Келесі жағдай келесідей:
Тасымалдаушы Жарықпен
Бірінші жауап бергім келеді,
Тікелей жерден қатты айқайлаңыз
Және өзіңіз ақылды болып көрініңіз.
Сынып ол сыйламайды,
Басқаларға жауап беру қиынға соғады.
- Жарықты қандай ереже бұзады?
( Егер сіз жауап бергіңіз келсе-қолыңызды көтеріңіз.)
- Екінші ережені қағазға жазыңыз.
- Енді басқа жағдайды қарастырайық.
Бүкіл сабақ Наташка с Лизкой
Олар Владикке жазбалар жазады
Ол кіммен достасқысы келеді?
Содан кейін олар екі жағына лақтырылады.
Мұғалімдер сыныпты тыңдамады,
Мен оны бір сағат бойы бақылап отырдым.
- Бұл жағдайдан қандай қорытынды жасауға болады?
(Сабақта сіз сыртқы істермен айналыса алмайсыз .Мұғалімді мұқият тыңдау керек.)
- Иә, бұл үшінші ереже
Мұғалім. "Өзгеріс" өлеңін тыңдап, баланың қандай ережені бұзатынын ойлаңыз.
Өзгеріс, өзгеріс!
Қоңырау толып жатыр.
Бірінші Вова сөзсіз
Табалдырықтан ұшады.
Табалдырықтан ұшады,
Жетеуін құлатады.
Бұл шынымен ҰОС па,
Бүкіл сабақ ұйықтады ма?
Бұл шынымен ҰОС па
Бес минут бұрын сөз жоқ
Тақтада айта алмадым ба?
Егер ол болса, онда сөзсіз,
Онымен үлкен өзгеріс!
Сіз ұлды ұстай алмайсыз!
Ол, қараңызшы, қандай кедей!
Ол бес минут ішінде үлгерді
Көп нәрсені қайта жасаңыз.
Ол үш табанды орнатты
(Васке, Колке және сырға),
Домалақ домалақ,
Рельсте атпен ауылдар,
Рельстен шығып кетті,
Подзатылник алды,
Барған сайын ол біреуге өзгеріс берді,
Тапсырманы есептен шығаруды сұрады,
Бір сөзбен айтқанда, Мен қолымнан келгеннің бәрін жасадым,
Міне, тағы да қоңырау...
Вова қайтадан сыныпқа тоқылған,
Кедей, оған бет жоқ.
- Ештеңе! - Вова күрсінеді, —
Сабақта демалайық!
Б. Заходер
- Бұл өлеңнен қандай ереже шығаруға болады?
(Үзілісте тыныш ойындар ойнау)
- Төртінші ережені жазыңыз.
- Асханадағы мінез-құлық ережелерін еске түсірейік. Асханада қалай әрекет ету керек?
Асханада сіз қонақтағыдай әрекет етуіңіз керек!
Қоңырау! Барлық достық гурьбой
Олар асханаға жебемен ұшады,
Мұнда өз ережелері бар.
Оларды есте сақтаңыз және қайталаңыз:
Мұқият тамақтаныңыз,
Асықпаңыз.
Шашырамаңыз, еденге ұсақтамаңыз,
Нанды сақтаңыз және құрметтеңіз,
Оны барлық жерге тастамаңыз.
Жеп, алып кет, досым,
Өз ыдыс-аяқтарын өзімен бірге.
- Қорытындылайық .
"Артықты сызып тастаңыз"топтары бойынша тапсырмалар.
1 топ
Сабақта.
Егер сіз мұғалімнің сұрағына жауап бергіңіз келсе, қолыңызды көтеріңіз.
Егер сіз мұғалімнің сұрағына жауап бергіңіз келсе, орнынан айқайлаңыз.
Партада өзіңізге ыңғайлы түрде отырыңыз.
Сынып жұмысын дәптерге емес, партаға жазыңыз.
Парта төсек емес және оған жатуға болмайды.
Сыныпқа кіретін ересек адамды тұрып қарсы алыңыз.
Егер ойын үзілісте аяқталмаса, онда сіз сабаққа кешігіп қалуыңыз мүмкін.
Сабаққа кешікпеу керек.
Сабақта отырудан шаршадым-тұрып, сынып бойынша жүріңіз.
Партада сымбатты отырыңыз және өзіңізді абыроймен ұстаңыз.
2 топ.
Үзілісте.
Үзіліс кезінде сіз демалуыңыз керек, сондықтан дәлізде басыңызды сындырып жүгіре аласыз.
Сіз тек спорттық немесе ойын алаңында жүгіріп, шулы ойнай аласыз.
Мойынсұнуды біліңіз, ұрыспаңыз.
Егер біреу ренжіген болса, байқаусызда итеріп жіберді – кешірім сұраңыз.
Егер сіз бірдеңе сұрауыңыз керек болса, сіз ересектердің әңгімесін үзе аласыз.
Жалқаулықтың қажеті жоқ.
Егер үй тапсырмасын орындауға уақыт болмаса, өзгеріс үлкен – сіз сыныптастарыңыздан есептен шығара аласыз.
Ойында барлық ережелерді сақтаңыз, жолдастарыңызды құрметтеңіз.
4 топ.
Асханада.
Тамақтанар алдында қолды жуудың қажеті жоқ.
Келесі сабаққа дайындалу үшін тезірек тамақтаныңыз.
Ыдыс-аяқтарды тазалаудың қажеті жоқ-бұл үшін кезекшілер бар.
Пластинаны өзіңізбен бірге алыңыз.
Тамақтанар алдында әрқашан менің қолдар.
Кетіп бара жатып, сізді тамақтандырғандарға "рахмет" айтыңыз.
Тамақ өте жақсы-тамақты асықпай жеп қойыңыз!
Тамақтану кезінде сөйлеспеңіз.
Лас тәрелкеңізді көршіңізге қарай итермеңіз.
"Бір сөз айтыңыз"ойыны.
Сабақта мұқият болыңыз,
Сабырлы және ақылсыз болыңыз (Мұқият).
Барлығын артта қалдырмай жазыңыз,
Тыңдамаңыз(үзіліс).
Анық, анық сөйлеңіз,
Барлық шыршалар болуы үшін (түсінікті).
Егер сіз жауап бергіңіз келсе,
Қолды көтеру керек (көтеру).
Математикада,
Үзіліс кезінде (демалу)
Сабақта мұқият болыңыз.
Сөйлеспеңіз: сіз тамақ ішпедіңіз (қырық).
Егер дос жауап бере бастаса,
Асықпаңыз (үзіліс).
Сіз досыңызға көмектескіңіз келеді –
Тыныш шыршаны (қолды) көтеріңіз.
Біл: сабақ аяқталды,
Сіз жегеніңізді естідіңіз (қоңырау).
Қоңырау қайтадан шыққан кезде,
Сабаққа әрқашан тамақ ішіңіз (дайын).
Дәрігерлер алаңдамауы үшін,
Үзілісте тамақ ішпеңіз (айқайлаңыз).
Әр мектепте оқушыларға арналған ережелер бар. Әр оқушы оларды ұстануы керек. Біздің мектепте де осындай ережелер бар. Біз бүгін осы ережелер туралы айттық. Олардың кейбірін сіз жапырақтарға жаздыңыз. Біз осы жапырақтардан әдемі түймедақ жинап, оны бірінші сынып оқушыларына осы ережелермен танысу үшін береміз.