Мақсаты: оқушылардың бойында басқа адамдарға толерантты, мейірімді, толерантты қарым-қатынасты тәрбиелеуге жәрдемдесу, сыныптың әрбір оқушы ұжымының жеке басын табысты әлеуметтендіру үшін жағдай жасау.
Тапсырмалар:
Жеке тұлғааралық айырмашылықтарды көру, олардың даралығын білу қабілетін дамыту;
Оқушыларды"толеранттылық" ұғымымен таныстыру;
Өз іс-әрекеттерін сыни тұрғыдан түсіну, өз іс-әрекеттері мен іс-әрекеттерін бағалауда адал және объективті болу қажеттілігін дамытудың адамгершілік принциптерін тәрбиелеу;
Ұжымшылдық, ұйымшылдық сезімін тәрбиелеу; оқушылар арасындағы сыйластық қарым-қатынас дәстүрлерін қалыптастыру.
Оқушылардың жасы: 9-10 жас
Формалары мен әдістері: әңгіме, диалог, пікірталас, ойын, шағын топтарда жұмыс істеу, шығармашылық тапсырманы орындау.
Дайындық жұмысы: сынып сағаты тақырыбы бойынша слайд-таңдау, ватмандағы әлем картасының бейнесі; сыныпты безендіруге арналған сабақ тақырыбы бойынша қызықты ойлары мен дәйексөздері бар плакаттар, ойындар мен шығармашылық тапсырмаларды әзірлеу, үлестірме материал дайындау - "толерантты қарым-қатынас ережелері".
Жабдық: компьютер, мультимедиа проекторы, экран, сабақ тақырыбы бойынша слайд-таңдау (авторлық даму), әлем картасы, ойын ойнауға және шығармашылық тапсырмаларды орындауға арналған А4 ақ қағаз, киізден жасалған қаламдар, стикерлер.
Сабақ барысы:
Кіріспе бөлім
Мұғалімнің сәлемі. Сабақтың тақырыбы мен регламентін айту.
Сынып сағатын бастап, Мен сізге жақынырақ танысуды және танысу ойынын ойнауды ұсынамын.
Ойын ережелері. Балалар үстелдерде (немесе шеңберде) отырады. Әр қатысушы кезек-кезек (шеңбер бойынша) өз атын және өзінің ерекше қасиетін атайды, мысалы "Мен Катямын. Мен көңілдімін".
Біз бәріміз бір-бірімізден ерекшеленеміз, бірақ бәрімізді бір нәрсе біріктіреді. Біз бәріміз адамбыз. Адам өзінің өмірін, әдеттерін, мінез – құлқын, қадір-қасиеті мен кемшіліктерін, күші мен әлсіздігін жеді-бұл барлық уақытта дау-дамай мен келіспеушілік тудырды. Бүгін сабақта Мен сізге " біз қайсымыз?", "Біз жақсырақ бола аламыз ба?", "Өзіңізді жақсарту үшін не өзгерткіңіз келеді?»
Негізгі бөлігі
Балалар адамдар бір-бірінен қалай ерекшеленеді деп ойлайсыз? Адамдардың айырмашылықтар жүйесін ойлап табайық. Енді Мен сізге өз қалауыңыз бойынша үш топқа бөлуді ұсынамын (опция ретінде – киімнің түсі бойынша: 1 - ашық түстер, 2 - қара тондар, 3 - түсті және жарқын киімдер).
Енді 1 минут ішінде әр топқа адамдарды салыстыруға болатын параметрлерді талқылау және ұсыну ұсынылады. Мысалы: терінің түсі, діні, тілі және т.б. (тапсырманы орындау үшін 1 минут беріледі, сонымен қатар қағаз бен киізден жасалған қаламдар). Жарайды, жапырақтарыңызды тапсырыңыз.
Мен сіздің ұсыныстарыңызды іс жүзінде тексеруді ұсынамын. Мен сізге ұсыныстарыңыздың параметрлерін атаймын және сіз өзіңізді қандай параметрге жатқызғаныңызға байланысты топтарға бөлінесіз. Келісті ме? Қозғалу үшін қажетті кеңістікті босатайық. Біз бастадық.
Параметрлердің мысалдары: бойы, жынысы, көзінің түсі, жасы, тұрғылықты елі, табиғаты, қызмет түрі немесе кәсібі және т. б.
Жарайды, орындықтарды қайтадан шеңберге қойайық. Отырыңыз, әңгімемізді жалғастырыңыз.
Қазір біз адамдардың бір-бірінен айырмашылығы, тұлғааралық қарым-қатынас мәселесі туралы айтып отырмыз. Осы тақырыпты талқылай отырып, мен сізді "толеранттылық"ұғымымен таныстырғым келеді. Бұл сөзді бәріңіз біле бермейсіз және ол мүлдем түсініксіз болып көрінеді. Бұл нені білдіреді? Жер шарының әртүрлі тілдерінде ол әртүрлі естіледі:
испан тілінде - өз идеяларынан немесе пікірлерінен өзгеше тану қабілеті,
француз тілінде-басқалар сенен басқаша ойлауы немесе әрекет етуі мүмкін деген көзқарас,
ағылшын тілінде-шыдамды, кешірімді болуға дайын болу,
қытай тілінде-рұқсат етіңіз, қабылдаңыз, басқаларға Жомарт болыңыз,
араб тілінде-кешірім, жұмсақтық, жұмсақтық, мейірімділік, жанашырлық, благылас, төзімділік, басқаларға деген расположылас,
орыс тілінде-бір нәрсеге немесе біреуге шыдай білу.
Мен сізге бұл сөздің шығу тарихын айтқым келеді. XVIII – XIX ғасырлардың басында Францияда бір Таллейран Перигор өмір сүрді. Ол әр түрлі үкіметтер кезінде әрдайым сыртқы істер министрі болып қала беруімен ерекшеленді. Бұл көптеген салаларда талантты адам болды, бірақ бәрінен бұрын - басқалардың көңіл-күйін ескере білу, оларға құрметпен қарау және сонымен бірге өз принциптерін сақтау, жағдайды басқаруға ұмтылу және жағдайларға соқыр бағынбау. "Толеранттылық" ұғымы осы адамның есімімен байланысты.
Толерантты болу, Толерантты болу-бұл адамдардың сыртқы келбеті, позициясы, мінез-құлқы, қызығушылықтары мен құндылықтары бойынша ерекшеленетінін және олардың барлығы өздерінің даралығын сақтай отырып, бейбіт өмір сүруге құқылы екенін мойындау. Толеранттылық жеке адамның, топтың, жалпы қоғамның жоғары рухани және интеллектуалды дамуының белгісі болып саналады.
16 қарашада Халықаралық толеранттылық күні немесе толеранттылық күні атап өтіледі. Бұл мереке 1996 жылы БҰҰ Бас Ассамблеясының шешімімен құрылды. Толеранттылық күні 1995 жылы қабылданған толеранттылық декларациясының сақталуына арналған. Оның мақсаты-планетада зорлық-зомбылық пен экстремизм көріністерін азайту.
Толерантты адам қандай қасиеттерге ие болуы керек деп ойлайсыз? Мен қазір әрқайсысына шеңбер бойынша бір қажетті сапаны атауды ұсынамын (оқушылар шеңбер бойынша сапаларды атайды). Қараңызшы, сіз атаған барлық қасиеттер, мен осындай әдемі түрлі-түсті жапырақтарға (стикерлерге) жаздым және осы әлем картасына жапсырдым. Біздің әлем қаншалықты әдемі болғанын қараңыз.
Жақсы болды, солай ма? Мен картамызды "идеалды әлем картасы"деп атауды ұсынамын.
Ойланыңыз, бізде бұл қасиеттер бар ма? Егер жоқ болса, біз өзімізді өзгерте аламыз ба? Мұны қалай істей аламыз? Біз бір-бірімізді түсінуді үйреніп, бір-бірімізді жақсартуға көмектесе аламыз ба? Мен дәл қазір бастауды ұсынамын.
Өтінемін, бірінен соң бірі шеңберде тұрыңыз. Бос қағаз парақтарын бір-бірінің артына қойып, киізден жасалған қаламдарды алыңыз, алда тұрған оқушыға ол туралы жақсы нәрсе жазыңыз және оған сыйлық беріңіз. Өзіңізге күмәнданған сайын, осы жапыраққа қараңыз. Бұл сізге дұрыс шешім қабылдауға көмектеседі.
Қорытынды бөлім
Біз бәріміз бір-бірімізден ерекшеленеміз: ересектер мен балалар, аққұбалар мен брюнеткалар, мейірімді және зұлым, семіз және арық,таз және өрілген, өте ақылды. Біз бәріміз өмір сүріп, бір-бірімізді түсініп, бір-бірімізбен келісуіміз керек..
Әр адамның таңдау еркіндігі бар – қандай болу керек?. Таңдау күн сайын, минут сайын болады. Олардың ауырлығы әртүрлі. Оның салдары бойынша тең емес. Мен сізге қазір ойланып, " мен өзімді жақсарту үшін не өзгерткім келеді?»
Рефлексия. Қатысушылар шеңберге отырады, мұғалім оларға шеңбер бойымен "идеалды әлем картасын" тапсырып, кезек-кезек "мен жақсырақ болғым келеді және өзімде өзгерткім келеді"деген сөйлемді жалғастыруды ұсынады
Сіздің таңдауыңыз әр минут сайын сіз нағыз азамат, бас әріппен жазылған адам сияқты әрекет ететіндігіңізді білдірсін. Барлығына сәттілік пен дұрыс шешімдер тілеймін. Белсенді қатысқаныңыз үшін рахмет. Қош бол.
Сыныпты безендіруге арналған плакаттар мазмұнының мысалдары:
Енді біз үйрендік
Құстар сияқты ауада ұшу,
Балық сияқты су астында жүзу,
Бізге бір ғана нәрсе жетіспейді:
Адамдар сияқты жерде өмір сүруді үйрену.
Мен, сен, ол, ол бірге тату отбасы,
"Біз" сөзінде-жүз мың "мен"!
16 қараша-Халықаралық толеранттылық күні
Біз бәріміз ерекшеленеміз және бәріміз теңбіз
Басқаларды түсіну үшін сізге шыдамдылық қажет
Басқалармен сізбен бірге істегіңіз келгендей әрекет етіңіз
Толеранттылық-әлеуметтік, таптық, діни, этникалық және өзге де ерекшеліктерді ажыратпай, барлық адамдардың құқықтары мен бостандықтарын тану, құрметтеу және сақтау
Толерантты қарым-қатынас ережелері:
Әңгімелесушіні құрметтеңіз
Басқалардың не туралы айтып жатқанын түсінуге тырысыңыз
Өз пікіріңізді әдептілікпен қорғаңыз
Ең жақсы дәлелдерді іздеңіз
Әділ болыңыз, басқаның дұрыстығын мойындауға дайын болыңыз
Басқалардың мүдделерін ескеруге тырысыңыз.
Әлемде қызықсыз адамдар жоқ.
Олардың тағдырлары планеталар тарихы сияқты,
Әркімнің өзіндік ерекшелігі бар,
Оған ұқсайтын планеталар жоқ.