Космонавтика күніне арналған сынып сағаты

Ғарыш күні бастауыш мектепте

Сынып сағаты: "Ғарышкерлер Күніне байланысты бастауыш сынып оқушылары үшін

Тақырыбы: Қазақстан – ғарыштық держава.

Міндеттері.

1. Қалыптастыру туралы жалпы түсінік ғарыш, ғарышты зерттеу туралы және оны пайдалану халық шаруашылығында.

2. Дүниетанымын кеңейту, оқушыларды белсендіру, олардың мыслительную қабілеті.

3. Тәрбиелеу, оқушыларды патриоттық рухта тәрбиелеу, ұлттық мақтаныш, өз Отанына деген пайдалана отырып, факт, бұл Қазақстан – мемлекеттердің бірі бар ғарыш айлағы өз аумағында.

Құрал-жабдықтар: көрнекі материал (Байконур, фото, Ю. А. Гагарин, видео Тоқтар Әубәкіровтың, фото, Талғат Мұсабаев).

Сынып сағатының барысы.

1.Ұстаз сөзі.

Біз ғарыш туралы , біз бескрайнее аспан, Айды, Күн, көптеген сверкающих жұлдыз. С ғарышпен байланыстырылады және қазақ жері. Дәл осы жерде орналасқан Байқоңыр – ғарыш айлағы болып басталады кемелер куәлікпен қазақстанда необъятный әлемі жұлдыз.

Байқоңыр

Зымыран

12 сәуірде 1961 жылғы оқиға потрясшее бүкіл әлем. Байқоңырдан ғарыш "Восток" басталды Юрий Гагарин – тұңғыш ғарышкер. Алғаш рет адам жеңіске күші Жердің тартылыс және шагнул ғарышқа.

Фото Ю. Гагарин

Сол кезде бұл оқиға енжар қалдырмады бірде-бір землянина. Және жоқ емес, негіздер. Іске қосу үшін ғарыш кемесінің адам бортында қажет болды талантты конструкторлар, нақты есептеулер, қиын техникасы мен батырлығы адамдар. Дайындауға және іске қосу ғарыш зымыран болды жұмсалатын қыруар қаржы тартылды жүздеген ғалымдар, мыңдаған жұмыс.

Содан бері ғарышты игеру тез қарқынмен дами бастады. Қысқа мерзім ішінде орбитаға іске қосылды, көптеген Жердің жасанды серіктері шығарылды орбиталық станциясы "Салют" және бірлескен ресей-американдық станциясы, арналған орындау үшін ұзақ мерзімді зерттеу жұмыстары. Жүк ғарыш кемесі лабораторияға оған қажетті құрал-жабдықтар. Станцияда айтарлықтай кеңейтілді және усложнены зерттеу бағдарламалары.

Көмегімен ғарыш аппараттарын жүзеге асырылады зерттеу табиғи серігі біздің планетамыздың – Ай. Автоматты станция облетели планета Меркурий, Венера, Марс, Юпитер, Сатурн, Уран жеткізілді Жерге жаңа ғылыми фактілер.

Жасанды спутниктер үлкен көмек көрсетеді, халық шаруашылығына. Бойынша фотоснимкам, пен ғарыштан нәтижелері бойынша арнайы зерттеулер туралы айтуға болады-пайдалы қазбалардың қорлары, зерттеп, ауа райының құбылыстары, байқауға өзгерістер атмосферада, қандай да нақты ғылыми тұжырымдар. Ғарышта жүргізілуде және биологиялық эксперименттер. Қазіргі уақытта ең сенімді және тиімді байланыс құралдары болып табылады жер серіктік байланыс жақсы жіберу үшін пайдаланылады теледидар мен радио бағдарламаларын.

Кеңес Одағы кезінде "Байқоңыр" ғарыш айлағы болған в прямом подчинении у Мәскеу. Қазір бұл кешен тұратын күрделі инженерлік құрылыстар, арнайы құралдармен жабдықталған соңғы жетістіктері деңгейінде техника, бірге пайдаланылады Ресей мен Қазақстан. Зерттеулер жүргізу үшін ғарышта қажет қыруар қаржы құралдары. Бірақ бұл зерттеулер өтеледі.

Бірінші қазақстандық ғарышкер Тоқтар Әубәкіров басталды ғарышқа жерден аттанады. Бұл-1991 жылы Қазақстан Республикасы өз тәуелсіздігін жариялаған. Бұрын ғарышқа, Тоқтар Әубәкіров көп оқыды және жұмыс істеді. Ол бітірген Армавир жоғары әскери авиациялық училищесі, Мәскеу авиациялық институты, қызмет еткен ұшқыш-испытателем. Ұшуға ғарыш дайындалдым ғарышкерлер дайындау Орталығында. Атағына ие болды Кеңес Одағының Батыры. Еліміздің үкіметі присвоило Тохтару Ұйымдастырылды атағы Халық Қаһарманы (Народный Герой).

Видео Тоқтар Әубәкіров

1994, 1998 және 2001 жылдары ғарышта үш рет барып тағы бір қазақ ғарышкері Талғат Мұсабаев. Бірінші табысты ұшу жуық созылды 126 тәулік, ссср Халық Қаһарманы, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Батыры.

1998 жылы Талғат Мұсабаев " атты халықаралық экипаж командирі, бортинженер – ресейлік ғарышкер, ал ғарышкер-зерттеуші – француз. Ұшу астам уақытқа жалғасты 207 тәулік.

2001 жылы Талғат Мұсабаев командирі болды кемесінің бортында болған алғашқы ғарыштық турист.

Фото Талғат Мұсабаев

Байқоңыр ғарыш айлағы үлкен халықаралық мәнді алады. Мұнда іске асырылады ғарышқа жасанды жер серіктерінің елдердің, олар өз ғарыш айлағы мен зымыран.

2.Мәнерлеп оқу отрывка поэмасының О. Сүлейменовтың "Адамға табын, Жер енді!".

...Разгадай:

Неге адамдар тартылуда жұлдыздарға?

Неге біздің әндерде

Герой – бұл сокол?

Неге барлық тамаша,

Ч онда ол жасады,

Адам помолчав,

Атайды – Жоғары?

Өзенінің вспаивают өріс

Қала үстінен өзені –

Бүгін таңы,

Мен, жүрек, ұшады Жер,

Перевитая бар өзендер.

Оңай емес төсеу жолдары

Дейін кешегі туманных жұлдыздар,

Бірақ қиын соғады жерінде табу

Жолы,

Бұл жүрегінде өзінің пронес,

Бұл рекою өтті жерінде,

Бұл қабақ байланыстырды қаласы,

Бұл сәулемен бушевал во мгле,

Түсіндіре отырып, сенің жылғы.

Оңай емес,

Бірақ сен Жол тауып,

Бұл жүрегінде дейін жұлдыздар

Түлегі дөңес,

Жолы жер – продолженье жолдары

Қазіргі уақытқа дейін жарқын жұлдыздарының...

• Сіз қалай ойлайсыз, неге адамдар тартылуда-қосымша

жұлдыздар ?

1. Әңгіме бойынша сұрақтар.

• Бұл "ғарыш" ?

• Бұл" ғарыш айлағы? Қалай аталады ғарыш айлағы бар?

• Қандай ғарышкерлерді білесіңдер?

• Бұл зерттеу үшін ғарышты?

• Кезде Юрий Гагарин жасаған өзінің ғарышқа ұшуы?

• Қандай пайда әкеледі қоғамға ғарыштық зерттеулер?

• Есте сақтаңыз күні ғарышқа алғаш ұшуының.

• Қандай ғарышкерлер сіз білді? Айтып беріңізші.

1. Сурет салу тақырыбында "Ғарыш".

Оқушылар орындайды, сурет тақырыбы бойынша сынып сағаты.

1. Қорытындылау сынып сағаты.